Projekt Comeniusa
Partnerskie Projekty Szkół
w
Zespole Szkół Gospodarki Żywnościowej
im. M. Rataja
w
Gościnie.
„Celem akcji Comenius Partnerskie Projekty Szkół jest wzmacnianie europejskiego wymiaru edukacji poprzez promowanie współpracy międzynarodowej, a także poprawa pod względem jakościowym i ilościowym partnerstw między szkołami oraz mobilności, w której uczestniczą uczniowie i kadra nauczycielska z różnych państw członkowskich. Partnerstwa w ramach akcji Partnerskie Projekty Szkół dają możliwość wzajemnego uczenia się, wymiany najlepszych praktyk oraz rozwijania struktur współpracy międzynarodowej.” (
www.comenius.org.pl)
Projekty partnerskie to współpraca dwóch lub więcej szkół z różnych krajów UE. Nasz projekt nosi nazwę „
Polluted are the minds, not the environment” (Zanieczyszczony jest sposób myślenia, a nie środowisko) i będziemy go realizować razem ze szkołami z Rumunii, Turcji i Litwy.
Projekt będzie trwał przez dwa lata, od września 2012 do czerwca 2014.
W lutym dołączyliśmy do projektu i czekaliśmy na akceptację Narodowej Agencji aż do początku lipca. Na szczęście projekt został zaakceptowany i przyznano nam dofinansowanie z
Komisji Europejskiej w ramach programu „
Uczenie się przez całe życie” na jego realizację. Dzięki niemu uczniowie będą mieli szanse na wyjazdy do wyżej wymienionych krajów bez ponoszenia kosztów własnych. Ponadto podszkolą wiedzę i umiejętności z języka angielskiego, informatyki, komunikacji oraz ochrony środowiska. Poznają również tradycje i zwyczaje innych krajów. Będą mogli kontaktować się i współpracować z uczniami innych krajów.
Nazwa projektu „
Zanieczyszczony jest sposób myślenia, a nie środowisko!” oraz ten pomysł głównie wywodzi się z punktu widzenia, że środowisko jest czyste z natury i głównym powodem zanieczyszczenia jest „zanieczyszczony” sposób myślenia o środowisku, a jeżeli możemy to zmienić przez edukację, środowisko już więcej nie będzie zanieczyszczane.
Z tego powodu, chcielibyśmy skupić się na edukacji i szkoleniach na temat środowiska na poziomie szkolnym. Przewidujemy podniesienie świadomości ekologicznej w szkołach poprzez polepszanie edukacji uczniów, znajdowanie nowych metod i opracowywanie nowych materiałów na poziomie multikulturowym.
W ramach projektu, zainicjujemy całkowitą mobilność szkół oraz środowiska lokalnego poprzez kampanie, parady, nagrody. Wynikami projektu będzie opublikowanie oraz rozpowszechnienie materiałów takich jak plakaty, przysłowia, zdjęcia, obrazy, multijęzykowy słownik środowiska naturalnego, materiały DVD, kalendarze, ulotki itd.
Projekt
PAMNE zwiększa pojmowanie i poziom świadomości nauczycieli, uczniów i rodziców o środowisku naturalnym, osiąganiu wspólnej idei jako drużyna różnych kultur i krajów, przeprowadzaniu różnych działań środowiskowych w krajach partnerskich i prowadzeniu ich do poczucia harmonii z różnymi krajami i kulturami. Niewątpliwie, ten projekt nie tylko zaoferuje zwiększenie świadomości o środowisku naturalnym, wiedzy i przyjaznego stylu życia, lecz również zdolność rozumienia i akceptacji innych kultur.
Kamila Mosicka
16.09.2012